Vysloužilé úsporné žárovky patří do sběrných nádob, aby nezamořily životní prostředí

Vysloužilé úsporné žárovky patří do sběrných nádob, aby nezamořily životní prostředí

13. 2. 2014 - Ing. Lukáš Vébr
Pokud úsporné žárovky skončí v odpadu namísto ve specializované sběrné nádobě, představují ekologickou hrozbu.

 

Pokud úsporné žárovky skončí v odpadu namísto ve specializované sběrné nádobě, představují ekologickou hrozbu. Obsahují totiž malé množství toxické rtuti. Ročně tak na skládkách zbytečně skončí 75 kilogramů toxické rtuti. Pokud by se toto množství dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu 238 Máchových jezer.

Úsporky“ do koše nepatří
Když doslouží klasická wolframová žárovka, obvykle putuje do koše. V domácnostech však „wolframky“ postupně nahrazují úsporné zdroje: zejména malé kompaktní či lineární zářivky. Ty ale obsahují velmi malé množství toxické rtuti. Vydrží mnoho let a spotřebují o 25–90 % méněelektřiny než klasické žárovky. Když ale doslouží, nesmí se vyhodit do koše, ale odevzdat k odborné recyklaci, kterou zajišťuje nezisková společnost EKOLAMP. EKOLAMP zpětně odebírá a recykluje nejen světelné zdroje, ale i průmyslová svítidla .

Při náhodném rozbití zářivky stačí místnost dobře vyvětrat, střepy zamést a odvézt do sběrného dvora.

„Při ukládání většího množství úsporných světelných zdrojů na skládkách komunálního odpadu dochází k únikům rtuti do ovzduší nebo do půdy a vody,“ vysvětluje Matěj Man z organizace Arnika. Vyšší koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může transformovat do obzvláště nebezpečné organické formy, která je nebezpečná především pro nervovou soustavu.

Kam s nefunkčními úspornými zářivkami

Vysloužilé zářivky je potřebné odnést do sběrného dvora, nejbližší prodejny elektra či takzvaných malých sběrných nádob, kterých je nyní k dispozici více než více než 1500.„Nacházejí v obchodních centrech, úřadech a v řadě firem. Každoročně se jejich počet zvyšuje o další stovky. Více informací o rozmístění sběrných nádob a správné likvidaci úsporných žárovek je na www.ekolamp.cz.

Sběrný dvůr, který se ve městě Varnsdorf nachází je otevřen v areálu Technických služeb, Sv. Čecha 1277, Po-Pá od 7:00-16:00 hod. a v So od 7:00-11:00 hod. Sběrný dvůr je dostupný jak občanům, tak živnostníkům podnikajícím v katastru obce.