Kalendář akcí

Přehled akcí - od 2. 10. 2023 do 2. 11. 2023

3. 10. 2023 18:00 – 19:30
Městská knihovna Varnsdorf, Otáhalova 1260, Varnsdorf
Městská knihovna Varnsdorf - sálek

Cestovatelská přednáška cestovatele, průvodce a spisovatele Martina Půlpána.

Vítejte v zemi proroka Mohameda. Vítejte v zemi, která je opředená tajemstvím a která se teprve nedávno otevřela světu. Vítejte v pouštním království, které vás naprosto pohltí svou krásou a historií.

Saúdská Arábie je opředena mnoha mýty, ale jak skutečně vypadá země, na jejímž území se nachází nejsvatější místa islámu? Martin Půlpán zavede účastníky přednášky do zdejší pouště plné historických oáz, navštíví svaté město Medina, kde je pohřben prorok Muhammad, ukáže malé horské vesničky na hranici s Jemenem, ale hlavně představí místní přátelské obyvatele, s nimiž dobrodruh a cestovatel trávil každý den. Posluchači se tak společně dostanou do míst, kam se normální turista nepodívá. S pastevci budou pást velbloudy, projdou barevné trhy, ale také se podívají, jak se v Saudské Arábii kempuje nebo jak probíhá rodinná rada, kde se rozhoduje o důležitých rodinných záležitostech. Martin Půlpán ukáže spoustu zajímavostí, typických pro Saudskou Arábii - pouštní království 21. století.

Vstupné: 50 Kč
4. 10. 2023 17:00 – 19:00
Ostatní
Městská knihovna Varnsdorf

Jak vrátit vodu do krajiny, abychom jí měli dostatek? Jak předcházet bleskovým povodním nebo erozi půdy? Přijďte na přednášku Jiřího Malíka s následnou diskuzí.

Přednášet bude Jiří Malík, člen výboru pro krajinu, vodu a biodiverzitu Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Přednáška je určena pro širokou veřejnost, následovat bude diskuze.

Akce se koná pod záštitou starosty města Varnsdorf Jana Šimka
Kontaktní osoba: M. Šatník, vedoucí pracovní skupiny Voda, krajina, odolnost Rady města Varnsdorf, tel.: 603 529 825
14. 10. 2023 10:00 – 15:00
Lidová zahrada, Karlova 702, Varnsdorf
Lidová zahrada Varnsdorf
Vyklízíte skříně a třídíte hromady oblečení? Potřebujete prodat menší velikost a koupit větší? Tak neváhejte a přijďte na PODZIMNÍ varnsdorfskou burzu dětského oblečení na Lidovou zahradu.
Zájemcům o prodej budou rozeslány instrukce.
Kontaktní osoba Veronika Hubálková, telefon: 775102164, e-mail: tvrda.veronika@seznam.cz

Vstup: zdarma, poplatek za prodej 50 korun.
17. 10. 2023 18:00 – 19:30
Městská knihovna Varnsdorf, Otáhalova 1260, Varnsdorf
Městská knihovna Varnsdorf - sálek

Nejpohodovější země Afriky – lvi, sloni, hyeny, gepardi a další divoká zvířata v nejznámějším parku Serengeti, neuvěřitelná migrace pakoňů. Sjezd do kráteru Ngorongoro, divocí nomádi, výstup na extrémní sopku Ol Doinyo Longai. Ale také jezero Tanganika a šimpanzí park Gombe, stejně jako stopy slavného objevitele Livingstona. Kdo byl v Tanzanii, nemůže minout vyhlášený ostrov otroků Zanzibar s městem Stone Town, bělostné pláže a také voňavé koření.

Autor Tomáš Kubeš (1972) fotograf, novinář a cestovatel. Fotografii se věnuje vášnivě již od dětství stejně jako cestování a poznávání odlišných kultur. Několik let prožil putováním po Africe poznáváním tohoto svého zamilovaného kontinentu. Procestoval také Asii stopem například během půlroční cesty z Vladivostoku do Prahy, nebo při dalších výpravách do Indie a Nepálu. V současnosti fotografuje reportáže pro mnoho časopisů, navštívil více jak 130 zemí světa na všech kontinentech od Evropy po Tichomoří. Vedle reportážní fotografie se věnuje také portrétu, architektuře, reklamě a humanitární fotografii. Jeho snímky a články můžete najít v Česku v mnoha časopisech, například Koktejl, Lidé a Země, včetně zahraničních médií. Mezi nejznámější cesty patří "Srdce Afriky" – hledání pygmejů ve Střední Africe, splutí řeky Kongo, putování s Karavanou velbloudů za solí do Danakhilské pouště v Etiopii, nebo výprava do Jižního Súdánu během probíhající občanské války, nahlédnutí do bývalého Somálska (Somalilandu), návštěva tajemného souostroví Bijágos, a také další cesty na pomezí Súdánu a Etiopie, kde se ocitl také v zajetí, odkud musel prchnout. Stranou zájmu nezůstala ani pustá Sibiř - Jakutsko, Burjatsko, a nezkrocená Tuva. V současnosti kromě oblíbené Afriky, objevuje také poslední původní světy na ostrově Nová Guinea. Vše kolem nás se doslova před očima mění a mnohé tradiční obyvatele země pohlcuje moderní svět, proto dokumentuje to, co již dlouho existovat v původní podobě nebude. A neméně zajímavý je příběh Černobylu, kterým je stále fascinován a proto musel vykonat několik cest.

Vstupné: 50 Kč
21. 10. 2023 14:00 – 16:00
Ostatní
Městské divadlo Varnsdorf

Výtěžek bude věnován Komunitní zahradě Varnsdorf

Kontakt: Klára Lukačovičová tel.: 777 583 506
              Kateřina Hrazdírová tel: 605 541 023

Vstupné: 50 Kč, děti zdarma
31. 10. 2023 18:00 – 19:30
Městská knihovna Varnsdorf, Otáhalova 1260, Varnsdorf
Městská knihovna Varnsdorf - sálek

Česká hudebnice Monika Srncová se znovu vrací do České republiky, aby uskutečnila měsíční turné cestovatelských o Kanárských ostrovech, které před 20 lety přijala jako svůj druhý domov.

Cílem besed je přiblížit návštěvníkům ostrovy a jejich kulturu z pohledu místních obyvatel. Ukázat nejen hudební nástroje, ale také kulturní jevy, které běžným turistům zůstanou utajeny. 

MONIKA SRNCOVÁ: Sopránová hudebnice a umělecká ředitelka s bohatou 20letou mezinárodní kariérou. Narodila se v bývalém Československu, v roce 1998 absolvovala Základní uměleckou školu v Brně. Tam byla také členkou a sólistkou několika hudebních souborů specializujících se na duchovní a lidovou hudbu.

Její umělecká dráha se posléze přenesla do Španělska, kde působí již 19 let. Zde se nejen věnuje hudbě, ale také tvorbě divadelních představení. Specializuje se na taneční vystoupení a vystoupení s ohněm. Její vášeň ji zavedla na scény do míst  jako jsou Tunisko, Indie, Itálie, Egypt a Anglie.

Na Tenerife absolvovala studium oboru housle a viola pod vedením renomovaných pedagogů, Branimira Hristova a Macareny Pesutic, na Vysoké konzervatoři v Santa Cruz de Tenerife. Navíc se věnovala studiu operního zpěvu pod vedením kanárské sopranistky Carmen Acosta. Zúčastnila se nékolika mistrovských kurzů včetně těch vedoucích Nancy Fabiola Herrera, Marty Matheu (Liceum), Ricarda Estrady a Raquel Lojendio.

Její sólové vystoupení zahrnují instituce jako Madridské etnografické muzeum, Národní muzeum v Praze Musaion, Muzeum Casa Abaco, Divadlo Timanfaya, Tenerife Royal Casino, Mapfre Guanarteme Foundation, La Laguna Paraninfo nebo Divadlo Infanta Leonor. Dále se účastnila různých hudebních festivalů a cyklů včetně Xeroxen (Kulturní centrum El Tanque), Zarzuela Festival (Guimerá Theatre), Fimucité Festival (Guimerá Theatre), Contemporary Ensemble (spolupráce s Tenerife Symphony Orchestra) a hudebních cyklů komorní hudby na místech jako je Národní muzeum výtvarných umění Tenerife nebo Divadlo Infanta Leonor.
 

Vstupné: 50 Kč