Rekonstrukce bývalé textilky zahájena

Rekonstrukce bývalé textilky zahájena

21. 3. 2017 - +DiS. Tomáš Secký
Posledních několik měsíců probíhají stavební práce na objektu bývalé textilky.

Řekne-li se budova „za věžičkou“, mnozí si vybaví opuštěný objekt, ve kterém s největší pravděpodobností straší. Málo kdo ale ví, že se s ním pojí neobyčejná historie, která se spiritismem však nemá nic společného.

Zpočátku se jednalo o jednu z největších textilních továren na výrobu sametu, založenou podnikatelem J. F. Fröhlichem v roce 1777. Později budova sloužila jako jeden z provozů Velvety. V osmdesátých letech minulého století se komplex dokonce stal kulturní památkou. Nicméně posledních pár let postupně chátral a zel prázdnotou. Dnes však z dálky láká zvědavé obyvatele pohled na „staveniště“. Že by se pamětihodnost dočkala zasloužené záchrany?

Také na Facebooku začaly kolovat zvěsti právě o zahájení přestavby bývalé textilky. Uživatelé mezi sebou diskutují a hádají, co se v centru města skutečně buduje. Jaké plány s objektem, který se skládá ze tří pater a jedné věže, má soukromý investor?

Na základě uděleného stavebního povolení vzniknou v přízemí s největší pravděpodobností tři obchodní prostory, v prvním patře dva kancelářské prostory a ve třetím patře dva byty určené pro služební účely. Do věže by měl být následně umístěn výtah.

„Je to perfektní. Už bylo na čase, aby budovu někdo zrekonstruoval. Vždyť už pomalu padala lidem na hlavu. Myslím si, že je to dobrý nápad, jak využít prostory pro plánované účely,“ uvedla zvědavá kolemjdoucí.

V současné době je již rekonstrukce zahájená. Kromě viditelných oprav a změn dostane budova časem také novou fasádu. Vše bylo projednáno dokonce s městským architektem, který poskytl doporučení, jakým způsobem zasadit zrenovovaný objekt co nejpřirozeněji do prostředí „náměstíčka“ kolem věžičky.

Hana Bučková


(Na objektu v současné době probíhá rekonstrukce; foto Tomáš Secký)