Meteostanice září novotou

Meteostanice září novotou

10. 5. 2013 - +DiS. Jan Louka
V parčíku na národní ulici naproti Albertu se kolemjdoucí po několika desetiletích opět mohou seznámit s aktuálními meteorologickými údaji.

Zasloužila se o to zejména firma Elektropol, s.r.o., která opravila stavební část a obstarala měřicí přístroje a popisné tabule. Firma Novák objekt zastřešila a firma Kuranda zhotovila kopie dobových rámečků. Obnovená stanice funguje od letošního 4. května. Přístroje na protilehlých stranách stanice měří teplotu, barometrický tlak a vlhkost vzduchu. Na zbývajících prosklených stranách jsou základní informace o městě a meteorologických pojmech.
S podobnými malými meteostanicemi se lze setkat v historických centrech jiných měst. Ve Varnsdorfu podle pamětníků (žádné dokumenty se bohužel nepodařilo vypátrat) tato stanice fungovala asi do šedesátých let, poté zanikla. (À propos, nenašla by se u někoho v soukromém archivu fotografie meteostanice z té doby, kterou by mohl laskavě zapůjčit muzeu nebo redakci Hlasu severu?)
Firmám, které na své náklady stanici obnovily, patří velké poděkování.
S iniciátorem obnovení stanice Ing. Ladislavem Poláčkem čtěte rozhovor v Hlasu severu č. 11/2013, který vyjde 17. května.
ham

Diskusní fórum bylo uzavřeno, už není možné přidávat příspěvky!
 
Diskusní fórum
Autor Předmět Datum
František Dlask
Krása
16. 5. 2013 22:25
Vypsat vše