Prvenství běžecké štafety

13. 7. 2016 - Jiří Sucharda
Štafetový běžecký závod týmů na trati Sněžka – Praha se stal kořistí týmu Why not (Proč ne), v jehož osmičlenném složení včetně doprovodného řidiče Štěpána Skopového st. byli tři členové Běžeckého kroužku Varnsdorf (iniciátora celé akce), konkrétně Karel Valenta, Tomáš Novotný, Pavel Herman a dále Ondřej Motl, Jan Koštejn (oba Rumburk), Jaroslav Hofman (Krásná Lípa) a Štěpán Skopový ml. (Cvikov).

Startovalo se v sobotu 25. 6. v 17 hod. od kapličky v Obřím dole, cíl byl v neděli ráno v pražské Tróji poblíž ZOO. Průběh závodu doprovázela i řada téměř komických situací jako hledání běžce na předávce ve tmě (čelovka nebyla mnohdy nic platná), spaní na ulici pouze na karimatce či nezbytné špičkování a hecování. Vše ale dopadlo na výbornou. Trasu 197 km zdolal vítězný tým za 14 hodin a 16 minut. Každý jeho člen tedy běžel úsek necelých 10 km třikrát. Druzí v cíli měli ztrátu plných 34 minut! Tým Why not navíc překonal traťový rekord a předběhl všechny konkurenty, i když startoval z poslední vlny, tedy dvě hodiny po prvním družstvu, které se vydalo na trať. Závod jich dokončilo 26, mezi nimi také ta v sestavě ULTRA (jen 3 běžci) a HARDCORE (5 členů štafety). Všem vzápětí jistě přišel vhod ranní gulášek s chlebem i odpočinek v orosené trávě na karimatkách před chystaným vyhlašováním výsledků.

Člen a kapitán štafety Karel Valenta k vyhranému  závodu uvedl: „Mohl bych vyprávět dlouho a stejně bych všechny zážitky a mé pocity nevyjádřil. Zažil jsem neskutečně povedený event a všichni na tom mají obrovskou zásluhu. Ač byl tým poskládaný víceméně náhodně, vše fungovalo naprosto bez chybičky a já všem, včetně báječné podpory v podobě Štěpána staršího, za to moc děkuji. Náš doběh do cíle byl hodně emotivní.“

Téměř 150 fotek z průběhu akce je nabídnuto k zobrazení na:

Karel se tedy po zdravotních komplikacích opět vrátil do formy. Další člen BK Pavel Vodička se k běhání teprve vrací, za vše může pád z kola v Dubé a jeho vyřazení z tréninkového procesu na dva měsíce.