Lucie Dospělová okusí světový šampionát v triatlonu na Havaji

Lucie Dospělová okusí světový šampionát v triatlonu na Havaji

4. 10. 2018 - Tomáš Secký, DiS.
Dostat se na světový šampionát triatlonistů do exotické Havaje vyžaduje splnění několika úkolů.

Svou účast si musíte sportovně vybojovat. A hlavně sehnat balík peněz. To všechno se podařilo varnsdorfské triatlonistce Lucce Dospělové, s kterou vám přinášíme rozhovor. Město Varnsdorf ji podpořilo částkou deset tisíc korun z Koncepce podpory sportu ve městě Varnsdorf.

Lucko, s triatlonem jste začala před dvěma lety. Jak jste se k němu dostala?

Samotný triatlon mě učaroval už dřív. Myslím, že to bylo tak před pěti lety, kdy jsem si zajela první sólo triatlon. Pak přišel úraz, rekonvalescence. Letos je to vlastně moje druhá pořádná závodní sezóna.

Jaké sporty jste v minulosti provozovala?

Od malička jsem plavala. Bazén je můj druhý domov. Jinak sport je můj život, hrála jsem volejbal, zkusila fotbal, řeckořímský zápas, nohejbal, ale plavání je srdeční záležitost. 

Vzpomenete na svůj první triatlonový závod? Jak jste dopadla?

První závod byla čirá náhoda, kdy jsme se s kamarády jeli zúčastnit jako štafeta v kategorii kvadriatlon na Hornettlonu. Já tam byla jako plavkyně. A mě napadlo oslovit organizátora, zda bych mohla odjet štafetu kvadriatlonu a jednotlivce v kategorii triatlonu zároveň. No, a tak jsem si zajela svůj první závod, a dokonce se umístila na třetím místě. Závod mě vzal tratí a organizací za srdce. Dodnes nevynechám jediný ročník a snažím se i v rámci možností podat pomocnou ruku. Vlastně Ondra, ředitel závodu, je nyní jedním z mých sponzorů na Havaj (usmívá se).

Začátkem září skončil termín potvrzení účasti na světovém šampionátu. Otázka je jasná, sehnala jste dostatek financí?

V tuto chvíli (pozn. redakce – v den rozhovoru) se podařilo sehnat 70 tisíc, nějaké penízky jsou ještě přislíbené, jen se čeká na potvrzení.

Kdo všechno vám finančně pomohl?

Velkou část mi poslali zejména kamarádi, známí, lidi v mém okolí. Lidi, kteří mě znají ze závodů, sledují mě, ale i ti, kteří mě neznají. Všichni se rozhodli mě podpořit a poslat na Havaj.  Své finanční příspěvky zasílali na Startovači, kde byl založen projekt na podporu mé cesty na mistrovství světa. Těm patří velký dík. Hlavními sponzory se staly Retos Varnsdorf, BTS – Born to swim, Hornettlon. Podpořil mě finančně i náš tým Active tour Cycling team a největším sponzorem v tuto chvíli je TOS Varnsdorf. A samozřejmě také samotné město Varnsdorf. Všem bych touto cestou chtěla poděkovat.

Letos jste skončila druhá na Evropě, což byla vstupenka na mistrovství světa. Jak celý závod v Německu probíhal?

Celý závod probíhal poměrně dobře. Ti co mě znají, tak vědí, že si libuji v plavecké a cyklistické části. Tam si prostě tu techniku a náročnost terénu užívám. Nejhorší je pro mě běžecká část a ta mi tady dala zabrat, oproti loňsku byla trasa změněná, z mého pohledu náročnější, počasí bylo taky tropické. Ve druhém kole přišla krize, kterou jsem pak zahnala a doběhla si pro druhé místo. 

Kolik času vám triatlon zabere?

Triatlon je poměrně časově náročný, jelikož musíte trénovat všechny tři sporty: kolo, běh, plavání – do toho nějaké to posilování. Když jezdím přechodové tréninky, jedná se třeba i o pětihodinový trénink.  

Měla jste za svou triatlonovou kariéru nějakou krizi?

Jelikož závodně jsem v tom krátce, tak asi ještě úplně krize nepřišla, občas když jsem z tréninků unavená, tak jsem negativní a chci to pověsit na hřebík, ale pak si člověk den odpočine a jede nanovo. Tady nejvíc trpí trenér, který mé stavy musí snášet (smích). Loňská sezóna byla perfektní, letos se taky daří i když tvrdím, že ne. Trošku bojuji s hlavou při závodě, jelikož mám pocit, že už se ode mně nějaké výsledky očekávají.

Co je pro vás nejtěžší? Plavání, běh, nebo kolo?

Jak jsem se už zmínila, je to běh. S během bojuji. Mám ho ráda, ale je to pro mě pole neorané, takže se teď s trenérem soustředíme hlavně na techniku, správnost dýchání, tréninky na dráze a tak dále (usmívá se).

Jak vůbec takový triatlonový trénink vypadá?

Tak, že vás lidi kolem vás nevidí jinak než na kole, v bazéně nebo při běhu. Trénink se liší zimní přípravou a pak jarní. V zimě se jedná spíše o objemy, takže když je počasí běhají se nebo jezdí delší trasy. V nepřízni poslouží válce nebo spinning. Dále se chodí do bazénu, navštěvuje se posilovna a chodím na kruhová cvičení. Z jara se pomaličku k běhu přidá trénink na dráze, na kole se začínají zařazovat intervaly, jízda do kopce a jakmile je přívětivá voda v rybníce, trénuje se v otevřené vodě. 

Teď odbočíme. Co děláte v soukromém životě?

Chodím do práce. Pracuji ve Speciální škole tady ve Varnsdorfu jako asistentka učitele. Po práci vedu kroužky pro studenty Biskupského gymnázia, pořádala jsem tematické výpravy s dětmi pod vedením Domu dětí a mládeže a od letošního roku spolupracuji s Fit centrem OST, kde vedu kruhová cvičení pro ženy.

Máte vůbec čas na další koníčky?

On sám triatlon je jeden velký koníček. Na moc věcí už tolik času nezbývá. Ve volné chvíli se věnuji hlavně svému psovi, který mě občas doprovází na tréninku nebo na výletech. Miluji spaní pod širákem a ráda chodím na západy slunce. Přes zimu si ráda přečtu knížku, občas popadnu háčkování a vyrobím nějaké ceny pro závodníky na Štěkatlonu, který pořádám.