Basketbalové naděje se neztratily

4. 6. 2015 - Tomáš Secký, DiS.
V polovině května se ve varnsdorfské sokolovně uskutečnil TURNAJ MINIŽÁKYŇ VARNSDORF 2015 za účasti družstev TJ Lokomotiva Liberec, TJ Bižuterie Jablonec, TJ Slovan Litoměřice a TJ Slovan Varnsdorf.

Na úvod se utkaly domácí Slovan s Libercem a až v prodloužení vyhrály varnsdorfské hráčky 37:31. Poté provedl oficiální zahájení turnaje předseda oddílu basketbalu TJ Slovan Varnsdorf Miroslav Novotný, který mimo jiné zmínil participaci města, České asociace minibasketbalu (ČAMB) a dalších subjektů. Turnaj vzápětí pokračoval podle harmonogramu dalšími zápasy: Litoměřice - Jablonec 26:35, Liberec - Jablonec 6:61,  Varnsdorf - Litoměřice 19:42, Litoměřice - Liberec 44:26, Varnsdorf - Jablonec 13:42. Vítězem turnaje se zaslouženě stalo družstvo děvčat z Jablonce, které vyhrálo všechny zápasy. Druhé byly Litoměřice, domácí Slovan třetí a čtvrté místo připadlo Liberci. Z každého družstva pak vybraly trenérky nejlepší hráčku, z toho domácího to byla V. Juricová. Družstvům a oceněným hráčkám předal poháry, medaile, dorty a diplomy opět předseda oddílu a celý organizační výbor turnaje. Obecenstvo tvořili převážně rodiče, což je v tomto věku důležité, protože bez jejich podpory by to v oddílech určitě nefungovalo tak, jak by mělo.

Družstvo chlapců U13, ročník 2002 a mladší, se zúčastnilo tradičního turnaje SLUNETA CUP 2015, což byla "generálka" na kvalifikaci o ligu a další sezónu v kategorii U14. Kluci nejdříve podlehli BA Roudnice n. L.54:44 (12:9, 24:20, 37:32). Dvouměsíční pauza od posledního mistrovského zápasu se projevila. Vázla souhra, obrana byla nedůrazná, nedařila se ani střelba. Poté náš tým porazil BK Ústí n. L. 31:38 (18:6, 20:10, 26:18), ale duel zahájil v podobném duchu jako celý zápas s Roudnicí. Až ve druhém poločase hráči zlepšili obranu, z rychlých protiútoků začali postupně náskok domácích snižovat, ale k obratu došlo až v závěru posledních čtvrtiny. Posledním soupeřem byl BK Děčín, kterého naše U13 porazila 31:18 (8:5, 14:7, 25:15). I přes výhru byl k vidění slabý výkon ovlivněný především velkým množstvím zmařených střeleckých pokusů. Po vzájemných utkáních soupeřů nakonec vykrystalizovalo konečné pořadí: 1. Roudnice, 2. Varnsdorf, 3. Ústí, 4. Děčín. V součtu bodů z odehraných střetnutí (celkem 113) se nejvíce prosadili tito hráči TJ Slovan: Nechanický 31, T. Petrla 22, Jarábek 18, Effler 16 a Kozák 12 bodů.