Atletické jaro

4. 6. 2014 - Jan Louka, DiS.
Duben a květen mladých varnsdorfských atletů.
Kalendář, nekalendář – atletům začalo jaro tradiční soutěží výškařek a výškařů na počátku dubna. Duben je do své poloviny ještě přípravným obdobím. K poslednímu doplnění silových schopností posloužilo čtyřdenní soustředění v areálu lyžařů – skokanů. Lomnické „Popelky“ se svými pěti skokanskými můstky a s převahou kyslíku splnily svůj úkol opět výtečně. Závěr měsíce patřil 10. ročníku běhu „Kdo uteče, vyhraje“. V ulicích u divadla se testovala vytrvalost s uspokojujícím výsledkem. V květnu přišly konečně na řadu dráhové soutěže.
V soutěžích družstev AC Česká Lípa dne 15.5. jako pořadatel 1. kola pozval nejmladší žáky. Varnsdorfští elévové skončili čtvrtí. K lepšímu umístění jim chybí ještě alespoň dva závodníci kvalit Šimona Vencla a Kuby Zajíčka. Úvodní kolo dospělých uspořádal na jablonecké střelnici klub AC Jablonec. Za Slovan zde závodily dívky a ženy od starších žákyň po dospělé. Přes značnou absenci maturantek a marodérek se „přeslicím“ překvapivě podařilo vybojovat druhé místo. K zisku potřebných bodů nejvýrazněji přispěly Pavla Dubská (22), Kamila Veselá (19), Blanka Plocarová (15), Jana Čiháčková (9), Natka Gočíková (9) a Tereza Košínová (9). Mladší žactvo absolvovalo svoji soutěž družstev v České Lípě. Zatím co děvčat byl plný počet (12), chlapci bojovali v pěti. Po konečném sečtení získaných bodů však pořadí bylo obrácené. Děvčata skončila čtvrtá, chlapci druzí. Nejvíce bodů v dívčím spolku získaly: Veverková (55), Nováková (53), Susová (50), Pásková (49), Qvaiserová (44). O vyrovnanosti  výkonů chlapců svědčí minimální rozdíly v bodovém hodnocení: Šon (57), Nedošínský (56), Netuka (53), Kollár (50). Poslední květnovou soutěží byl Krajský přebor Libereckého kraje pro kategorie staršího žactva, dorostu a juniorů. Na jabloneckém stadionu opět uspěli chlapci, zatímco děvčata v lepším případě obsadila čtvrtá nebo pátá místa. Za bojovnost chválíme Sáru Godlovou, která se doslova odevzdala svým disciplínám, a to běhu na 300 m a 200 m překážek. Do Jablonce dorazili pouze tři hoši a všichni odjížděli s bronzovou medailí. Junior Jakub Špalek za 1 500 m v čase 4:46,86 min., dorostenci Pavel Herman za 1 500 m s časem 5:06,86 a Petr Hájek za výkon 54,84 s na 400metrové trati.
Měsíc květen je pro mladé atlety mimořádně náročný. Hned na začátku dráhové sezóny musejí absolvovat soutěže atletického svazu a současně řadu soutěží školních pořádaných AŠSK. Protože jde vždy o několik málo jedinců, omezuje tento fakt jejich možnosti dosáhnout výkonů, které by je svou kvalitou nominovaly na Mistrovství České republiky. Po celoroční pravidelné přípravě v oddíle tak jejich cílená práce končí krajskými přebory.