Večer hudby a poezie odstartoval Slavnosti města Varnsdorf

Večer hudby a poezie odstartoval Slavnosti města Varnsdorf

17. 6. 2017 - Tomáš Secký, DiS.
Slavnosti města Varnsdorf odstartoval páteční večer hudby a poezie.

 

Je to tak. Městské slavnosti zdárně zahájil v pátek 16. června 2017 večer hudby a poezie. Hosana Café, varnsdorfská kavárna, kde se slavnostní zahájení konalo, byla po dvacáté hodině večerní již kompletně zaplněna návštěvníky. Aby ne. Kavárna totiž svým zákazníkům poskytuje útulné prostředí, kde si mohou příjemně popovídat u kávy nebo skleničky lahodného vína.

Následně se mikrofonu ujal ředitel městského divadla Varnsdorf pan Martin Musílek, který přivítal natěšené posluchače a poté představil i jednotlivé umělce, kteří se v následujících dvou hodinách postarali o večerní program.

Program odstartovalo pěvecké vystoupení Jany Vébrové. Následně vystoupil pan Jan Kunze, který pochází z Opavy, a představil svou vlastní tvorbu a přednesl několik krátkých básní, které se často pohybovaly za hranicemi intimity. Sexuální chvilka byla dosti blízká nejednomu posluchači, kteří umělci nakonec patřičně zatleskali. Velký potlesk následně sklidil i místní rodák pan Milan Hrabal, který při čtení vlastní tvorby zmínil například Lužické Srby, což mnozí posluchači ocenili. Večer hudby a poezie nakonec zakončilo také pěvecké vystoupení Jany Vébrové v doprovodu harmoniky.

„To je dobře, že se ve Varnsdorfu konají takové akce, kdy si při pátečním večeru u skleničky dobrého vína můžete poslechnout poezii. Určitě bych uvítal, kdyby taková akce nebyla poslední,“ pochvaloval si povedený večer návštěvník, s nímž se ztotožňovaly vesměs názory mnoha dalších tázaných hostů.

Kulturní akce tohoto rázu se ve varnsdorfské kavárně konala poprvé. Z toho důvodu jsme na závěr vyzpovídali organizátora akce Martina Musílka.

Tato událost dle vašich úvodních slov měla dnes večer premiéru. Jste s výsledkem a celkově s průběhem celého večera spokojený?

O premiéru se jednalo hned ze dvou hledisek. Jednak jsme poprvé pořádali kulturní akci v kavárně Hosana, a dále pak to byla prakticky první akce, na kterou jsem pozval básníky ke čtení vlastní tvorby. Když jsem se pro tento počin rozhodl, měl jsem pochopitelně obavy, jestli bude mít veřejnost zájem přijít a pak také z přijetí autorské poezie vůbec. Nakonec jsem byl více než mile překvapen, že se vše povedlo, kavárna byla plná a lidé spokojeni. Všichni tři hosté, Jana Vébrová, Jan Kunze i Milan Hrabal, prezentovali svou tvorbu velmi jasně a přirozeně. Za to jim velmi děkuji.

Večerní akce tohoto typu jsou neobvyklé, nicméně podle hojné účasti hostů, jsou velmi vyhledávané. Co vás k těmto "večerům s poezií" vedlo?

Sobotní část Slavností města Varnsdorf je divoká, hravá, hlasitá a okázalá. Oproti ní jsem chtěl do programu postavit i jemnější a intimnější akci. Rozhodnutí uspořádat právě večer s hudbou a poezií přišlo po rozhovoru s Honzou Kunzem, který se mě zeptal, jestli u nás pořádáme autorská čtení, a že když už tu bude se svou kapelou, jestli by rovnou nepřečetl i své básně. Uspořádali jsme tedy rovnou večer jak s jeho básněmi, tak i s básněmi Milana Hrabala a s písněmi Jany Vébrové. Spojení těchto tří umělců se ukázalo jako velmi vhodné.

A proč jste si vybral pravě tyto umělce?

S Honzou Kunzem jsem to vysvětlil už v předešlé odpovědi. Milan Hrabal je vynikající básník z našeho města a navíc u něj oceňuji i jeho zájem o Lužické Srby a jejich literaturu. Pokud jde o Janu Vébrovou, tu znám již dlouho a obdivuji její svébytnou interpretaci převážně vlastní hudby. Má nádherný hlas, v kterém je cítit obrovské napětí, síla a obrovská naléhavost.

Plánujete již další takové příjemné večery? Pokud ano, můžete prozradit, na co se hosté mohou těšit?

O dalších podobných večerech rozhodně uvažuji, ale zatím nedokážu říci, jaké hosty pozveme. Pokud by to mělo být znovu v kavárně Hosana, pak to také záleží na Honzovi Šimkovi. Nechte se překvapit!

Sobotní část Slavností města Varnsdorf startuje již za pár hodin na stadionu u sportovní haly, kde se na vás těší moderátoři Metoděj a Dozer. Po celý den se můžete těšit na velmi bohatý program, doprovázený i chutným občerstvením. Vstupné je 80 Kč a děti do 140 cm 20 Kč. Informace o sobotním programu naleznete zde.

Hana Bučková, fotografie Facebook Goliáš Novotný