Varnsdorf upálil čarodějnici a přivítal jaro, tradiční akci navštívily tisíce lidí

Varnsdorf upálil čarodějnici a přivítal jaro, tradiční akci navštívily tisíce lidí

2. 5. 2018 - DiS. Tomáš Secký
Poslední dubnový den byl jako každý rok ve znamení pálení čarodějnic. Nechyběl bohatý doprovodný program, soutěže pro děti a samozřejmě také velká vatra a čarodějnice.

Varnsdorf ▪ Pálení čarodějnic patří mezi nejstarší a nejoblíbenější lidové zvyky. Během poslední dubnové noci se lidé scházejí u zapálených ohňů, pálí staré klestí a oslavují příchod jara. Zapálené vatry a slavnosti spojené s Filipojakubskou nocí proběhly také ve Varnsdorfu na náměstí E. Beneše a v parku před městskou knihovnou. Akce začala již od patnácti hodin, kdy se návštěvníkům otevřely desítky stánků a odstartoval bohatý doprovodný program. Vystoupily například děti ze základní umělecké školy, kapela Bombarďák nebo místní muzikant Vláďa Málek. Připraveny byly také výtvarné dílny a výroba lampionů. Ani letos nechyběly kolotočové atrakce.

Pro dětské návštěvníky i malé čarodějnice byl připravený program hlavně v parku před městskou knihovnou. Čekalo tady na ně spoustu kouzelnických her a soutěží. „Mně se líbí všechny soutěže, jak to udělali pro děti, že si to můžeme užít a něco nového se naučit,“ řekla jedna z přítomných čarodějnic. Ve 21 hodin vyrazil tradiční lampionový průvod, který vedl ulicemi Poštovní a Legií až na náměstí, kde se k oslavujícím připojil zhruba kolem půl desáté večerní. Následovalo vyhlášení nejkrásnější čarodějnice. První místo si letos odnesla ZŠ a MŠ Bratislavská.

Očekávané upálení čarodějnice a velký ohňostroj na závěr, jenž se rozsvítil na obloze, přinesl velké ovace. „Bylo to super, ohňostroj parádní,“ chválila akcí paní Burdová. „Myslím si, že se to povedlo. Je to rok od roku lepší. Jen tak dál,“ doplnil své pocity pan Tesař. Návštěvníci se na jedné z největších akcí, které město přes rok pořádá, bavili až do pozdních večerních hodin, kdy v závěru večera vystoupila liberecká kapela O Band.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří dnes přišli a vytvořili tak na naší tradiční akci úžasnou atmosféru, díky,“ dodal starosta města Ing. Stanislav Horáček. Zima je tak oficiálně pryč a my tak můžeme věřit, že si užijeme to pravé jarní počasí doprovázené slunečními paprsky.

Tomáš Secký
tiskový mluvčí