Varnsdorf si připomene Světový den předčasně narozených dětí

Varnsdorf si připomene Světový den předčasně narozených dětí

17. 11. 2022 - Tomáš Secký, DiS.
Čtvrtek 17. listopadu se nepojí jen se dnem Boje za svobodu a demokracii, ale také se Světovým dnem předčasně narozených dětí. Letos se do kampaně zapojí i Varnsdorf.

Světový den předčasně narozených dětí si klade za cíl upozornit na problematiku nedonošených dětí, jejich nelehkého vstupu do života a současně připomenout úsilí zdravotníků i rodičů o záchranu jejich života. Typické pro tento den je nasvícení památek purpurovou barvou. Letos se poprvé zapojí také Varnsdorf.

S nápadem zapojit se do kampaně přišel strážník Městské policie Varnsdorf Martin Švihlík, která má také předčasně narozenou dceru. Ve spolupráci s městem a starokatolickou církví dojde ve čtvrtek 17. listopadu k nasvícení kostela Proměnění Páně v ulici Tyršova ve Varnsdorfu.

Problém předčasných porodů se týká celého světa. V České republice, která se řadí mezi světovou špičku v péči o předčasně narozené a rizikové novorozence, se ročně narodí zhruba 7 až 8 tisíc nedonošených dětí. K tomuto úspěchu přispělo nejen zavedení nových postupů intenzivní péče, ale zejména zřízení dvanácti regionálních perinatologických center, která se předčasně narozeným dětem věnují.