Rekonstrukce objektu v ulici T. G. Masaryka míří do finále. V provozu by mohl být na jaře

Rekonstrukce objektu v ulici T. G. Masaryka míří do finále. V provozu by mohl být na jaře

21. 12. 2023 - Tomáš Secký, DiS.
S blížícím se koncem roku míří do finále další velká investiční akce města. Řeč je o bývalé ubytovně v ulici T. G. Masaryka, která prochází rozsáhlou rekonstrukcí od jara minulého roku. Jaké služby v budově budou?

Budova dlouhé roky sloužila jako ubytovna včetně noclehárny a nízkoprahové centrum pro děti a mládež. Objekt byl ve špatném technickém stavu, byl nevzhledný a nevyhovující dnešní době, proto radnice přišla se záměrem kompletní rekonstrukce. Město navíc uspělo s žádostí o dotaci z Integrovaného operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj, která pokryje část uznatelných nákladů.

Samotná rekonstrukce se ale neobešla bez komplikací. Během stavebních prací se ukázalo, že objekt je v horším stavu, než se předpokládalo a musel se navyšovat rozpočet. Jedním z důvodů byly například dřevěné stropy se škvárovou výplní, které se musely vybourat a nahradit novou skladbou odpovídající dnešním standardům. Vzhledem ke stáří budovy bylo potřeba staticky zajistit i dřevěné stropní trámy, některé musely být nahrazeny. Vícepráce vznikly také díky nerovnosti původních stěn.

Po roce a půl míří stavební práce do finále. Uvnitř objektu se v uplynulých dnech dokončovaly poslední elektro práce na přístupovém systému, před budovou se pracovalo na zastřešeném přístupu, který dodá celému objektu tzv. tvář. Opodál se zase pracovalo na zpevněných plochách – dlažbě a přilehlém parkovišti pro zaměstnance.

Jak bude celý objekt nakonec využíván? Bude sloužit jako nízkoprahové centrum pro děti a mládež, které tam před rekonstrukcí bylo. Dále v budově bude fungovat terénní program, sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi (zkráceně SAS), noclehárna a v neposlední řadě azylový dům pro rodiny s dětmi, které budou obývat vrchní dvě patra budovy, ve kterých se podařilo udělat čtrnáct bytů.

Pokud vše půjde podle plánu, mohl by být objekt a všechny služby v provozu na jaře příštího roku. Azylový dům – jako provoz sociální služby – totiž podléhá registraci a schválení Ústeckého kraje.

Fotogalerie