Z prázdninové atletiky

26. 9. 2011 - Jan Louka, DiS.
Představa prázdnin na výletech a s ní spojené babiččino servírování je zakořeněná i u současné generace sportovců. I ti nejméně pracovití si nárokují potřebu regenerace při dobrém jídle a dlouhém spánku. Přesto se mezi varnsdorfskými atletkami našlo pár dívek, které zkoušely, zda lze i o prázdninách vyburcovat tělo k hodnotným výkonům.

Motivace byla dvojí: příprava na Mistrovství republiky žactva v případě Markéty Váňové a Terezy Sladkovské. Eliška Křížová svou šanci účastnit se mistrovských bojů juniorek vyměnila za přípravu k maturitě, ale ještě v květnu začala intenzivně vracet svému tělu původní zdatnost.
V řeči čísel vynechám některé závody, které měly efekt spíše přípravný. Zmíním se pouze o soubojích, jejichž výsledek znamenal nějaký posun výkonnosti. V případě Markéty to byl sprint na Atletické středě pořádané v Edenu pražskou Slavií. Tam Markéta zaběhla 150 m za 19,78 s. V srpnu Eliška Křížová využila Děčínské víceboje, aby otestovala svou všestrannost. V sedmiboji skončila na druhém místě se ziskem 3643 bodů, což ji v juniorských průběžných tabulkách roku 2011 vyneslo na 5. místo. O dva týdny později zkusila obhájit svá minulá vítězství na Cvikovské laťce. Vítězství se nekonalo, ale druhé místo výkonem 1,61 m znamenalo posun letošního maxima a v průběžných tabulkách atletického svazu 7. místo v kategorii juniorek.
Na závěr měsíce srpna se v polském Zgorzelci konalo trojutkání žactva Sasko - Dolní Slezsko - Liberecký kraj. Z varnsdorfského oddílu v krajském výběru závodila Markéta Váňová, která obsadila 4. místo, a na stejném pořadí skončila Tereza Sladkovská v chůzi na 3000 m. Chladnější počasí posloužilo Tereze natolik, že si zlepšila svůj osobní rekord na 17:43,39 min. Tento čas ji v průběžných republikových tabulkách řadí na 4. místo a je pouze potvrzením, že Tereza byla na MČR dobře připravena. Velké prázdniny jsou minulostí. Atletika znovu nabízí všem svým věrným nové příležitosti utkat se se soupeři a vylepšovat svá maxima. K tomu jim přejí trenéři dostatek vytrvalosti a vůle.