Siláci s tituly vítězů i z ME

13. 6. 2014 - Jan Louka, DiS.
Členové Oddílu silového trojboje přivezli medaile z trutnovského šampionátu

Oddíl silového trojboje Varnsdorf dosud sbíral medaile pouze na národní úrovni. Díky skvělým výsledkům na MČR a SR mohli jeho borci změřit své síly i na ME federace GPC, které se konalo ve dnech 2.-7. června 2014 v  Trutnově. Soutěžilo se jak bez speciálních dresů (RAW), tak s jejich použitím (EQUIP). Nabitý soutěžní týden měl tedy na pořadu disciplíny dřep, benchpress, mrtvý tah a trojboj ve třech kategoriích dorostenců, po jedné juniorské a open a dále v pěti masters (od 40 let výše). To vše muži i ženy. Téměř 400 soutěžících z 20 zemí je zřejmě největší účastí na dosavadních ME. ČR reprezentovali na ME i varnsdorfští lifteři Jan Pianka, Dan Pianka, dorostenec Richard Šos a junior Ladislav Žítek.
V  mrtvém tahu (RAW) Richard ve váze do 82,5 kg dosáhl až na výkon 180 kg a  zajistil si titul mistra Evropy. Jan v open do 60 kg končil pokusy s  192,5 kg, což znamenalo také vítězství a navíc druhé místo v open absolutně bez rozdílu vah. Na druhý den v trojboji (RAW) Honza zvládl dřep se 150 kg, benchpress s 87,5 a mrtvý tah s 182,5 kg. Celkový výkon 420 kg vystačil opět na prvenství, přitom z důvodů šetření sil si vystačil na mrtvém tahu jen se dvěma pokusy.
Čtvrtý den mistrovství přišly na řadu disciplíny s použitím speciálních dresů (EQUIP). Junior Ladislav Žítek ve váze do 75 kg pokořil v benchpressu třetím pokusem 167,5 kg, byl o 15 kilo lepší než Rus Aslanbek Pchikhachev a dosáhl na  titul mistra Evropy. Navíc skončil pátý absolutně mezi juniory. Následoval mrtvý tah, kde nastoupil hned trojlístek závodníků z OST. Richard Šos své úspěšné vystoupení na šampionátu zakončil s 205 kg, a to pro něj znamenalo druhý titul mistra Evropy. Velmi napínavý závod se uskutečnil v kategorii open mezi bratry Pianky (oba váha do 60 kg). Honza se druhým pokusem na 195 kg ujal průběžného vedení, ale pokus s  205 kg nebyl uznán. Dan šel přes činky vážící 190, 200 kg a nakonec dal lehce konečných 207,5 kg. Ve váhové kategorii Dan Honzu porazil, ovšem po přepočtu v absolutním pořadí open se Honza umístil druhý a Dan třetí (vliv momentálních vah obou borců). V mrtvém tahu získala Česká republika zejména díky závodníkům OST v hodnocení národů fantastické první místo.
V pátek byl na programu trojboj (EQUIP), kterého se zúčastnil Dan ve váze do 67,5 kg. V dřepu zvládl nejvíce 185 kg, v  benchpressu krásných 135 kg a přišel mrtvý tah, Danova parádní disciplína. Po 185 zdolal 200 kg a následně svých rekordních 210 kg. Celkovým výkonem 530 kg si zajistil první místo ve své kategorii.
Šampionát byl výborně připravený a i přes stovky startujících závodníků z celé Evropy se podařilo zabezpečit výbornou soutěž bez nejmenších komplikací. Poděkování patří tréninkovému partnerovi Luboši Šosovi za podporu při trénincích i na závodech a firmě Regia, a. s. Ve velké míře pak městu Varnsdorf, které oddíl podpořilo v rámci Koncepce podpory sportu na rok 2014.