Poslední etapa jubilejního Tour de Feminin startovala ve Varnsdorfu

10. 7. 2012 - Jan Louka, DiS.
Ve dnech 5. - 8. července se jel na severu Čech, konkrétně na silnicích Šluknovského výběžku, NP České Švýcarsko a s tradiční vloženou časovkou v polské Bogatynii populární cyklistický závod žen světové proslulostí Tour de Feminin. Letos měl jubileum, neboť se konal jeho 25. ročník.

Starty i cíle jednotlivých etap byly v Krásné Lípě, Jiříkově, Bogatynii a Rumburku. Pouze závěrečné etapa měla start a cíl v jiných městech. Jela se na trase z Varnsdorfu přes města a obce Labských pískovců do Krásné Lípy, hlavního pořadatelského města.
Závodnice si v průběhu závodu užily hodně proměnlivého počasí, jelo se ve velkém parnu, ale i za silného přívalového deště. Jednou z hvězd a ozdob pelotonu byla i rychlobruslařská šampionka Martina Sáblíková. Ta však kvůli rozmarům počasí a nebezpečí zranění na mokré trati do 4. etapy nenastoupila. Po loňském vítězství australské cyklistky Amandy Sprattové se letos z vítězství radovala Larisa Pankovová z Ruska. Ta již trasy závodu důvěrně zná, když se po devátém a třetím místě z minulých ročníků letos dočkala triumfu. Jako druhá dojela Carla Ryanová z Austrálie, třetí byla Martina Ritterová z Rakouska. Nejlepší česká závodnice Pavlína Šulcová závod dokončila na 18. místě.
ZdS

Snímky Ivo Šafuse zachytily atmosféru startu 5. etapy 8. července na varnsdorfském náměstí a závěrečné předávání cen v Krásné Lípě, kterého se účastnili mj. starosta Varnsdorfu Martin Louka a radní Ústeckého kraje Petr Jakubec.