Nejcennější umístění si odvezly Američanky

15. 7. 2014 - Jan Louka, DiS.
Letošní Tour de Feminin opět lákala sportovní příznivce účastí několikanásobné olympijské vítězky a mistryně světa v rychlobruslení Martiny Sáblíkové.

Ta navíc koncem června znovu vypálila rybník všem českým cyklistickým specialistkám a získala svůj devátý a desátý kolečkářský titul MČR (po čtyřech z časovky a silničním závodu s hromadným startem, dva z časovky dvojic).
Na silnicích nejsevernějšího regionu ČR pak potvrdila své ambice pro reprezentaci na Letních olympijských hrách 2016 v Rio de Janeiro, když skončila celkově druhá a suverénně získala prvenství ve vrchařské soutěži. Lepší byla jen Američanka B. Walle, která se mohla spolehnout na podporu svého silného týmu (další její dvě kolegyně v  první desítce). V tomto směru byly lepší jen Holanďanky, které zde měly čtyři cyklistky. Sáblíková sice porazila vítězku v časovce rozdílem 12  s, ale ta byla lepší v první etapě o půl minuty. Navíc byla třikrát "na bedně" po etapových dojezdech (úhrn bonifikací 16 s) a další bonifikace (11 s) si připsala na rychlostních prémiích. B. Walle v poslední etapě vybojovala vítězstvím žlutý trikot a udržela i oranžový. Nejlepší závodnicí do 23 let se stala Holanďanka H. Woering (bílý trikot) a modrý pro nejlepší vrchařku si odvezla M. Sáblíková. V soutěži družstev zvítězil tým USA před dvěma holandskými stájemi, reprezentace ČR skončila pátá. Před zahájením závodu bylo ve startovní listině v 8  družstvech 56 závodnic.  Na fotografiích jsou dvě momentky ze čtvrteční první etapy, kdy na prémii na varnsdorfském náměstí první dospurtovala Pavla Havlíková (ČR). Dalších pět momentek je se startu závěrečné etapy ve Varnsdorfu.
ZdS

Na dvou fotografiích průjezd pelotonu Varnsdorfem v první etapě (foto Jaroslav Ciprian) a na  pěti fotografiích start závěrečné páté etapy ve Varnsdorfu (foto Ivo Šafus)