Větrné elektrárny ve Varnsdorfu

20.02.2007
Ilustrační obrázek
Zastupitelstvo města bude na svém březnovém zasedání projednávat mimo jiné i možnost výstavby větrných elektráren v našem městě.
Diskusní fórum bylo uzavřeno, už není možné přidávat příspěvky!
 
Diskusní fórum
Proč ne????
Autor: Samek
14.02.2007 18:33

Dobré by bylo, kdyby město investovlo výstavbu z vlastních zdrojů a zásobovalo by tím městské instituce elektřinou (školy, MÚ, muzeo, školky.......................)

Titulek
Autor: Michalek
14.02.2007 21:54
Když pominu, že na posledních dvou fotkách musím hledat lupou, kde že elektrárny jsou (budou), tak je mi to celkem jedno :-)
Jak to tak vypadá, za naším barákem to hučet nebude, asi to bude užitečné (protože jinak by se to přece neprojednávalo, ne?) takže bych se spíš zaměřil na lidi, kteří budou nejblíže.
kdo seje vítr :-)
Autor: louka ondřej
14.02.2007 22:26

 vizuálně je to hrůza. měl jsem onehdy možnost býti poblíž těchto nepěkných monster a mé pocity nebyly příliš pozitivní...tedy ptám se: co to přinese obci? bude mít například (když si už zhyzdí na léta své okolí) podíl na zisku z prodané energie či si větrná firma pouze koupí pozemky a je vyřešeno? co to přinese občanům města?

tech. pozn. ty fotografie jsou jaksi nic moc říkající...

Re: kdo seje vítr :-)
Autor: rampepurda
15.02.2007 11:10

Hrozně se mi líbí jak od lidí slíchám, že  se elektrárnami hyzdí okolí, ale když se postaví stožár pro mobilního operátora nikdo ani nevzdechne a přitom "čumí" do kajiny stejně blbě. Rozhodně bych neposuzoval přínos případně nedostatky podle vzhledu, ale podle  trošku jiných hledisek. Je to na zastupitelích. Jinak určitě někdo navrhne referendum - nemyslím si, že je vhodné, protože stejně nepřijde 50% oprávněných a referendum bude k ničemu. Nechal bych to na posouzení odborníků a zastupitelů, aťse v tom pohrabou.     

Re: kdo seje vítr :-)
Autor: Miroslav Kokta ml.
15.02.2007 20:03

Vážený pane Louko,

stejně jako vy, i já jsem měl možnost, zblízka se setkat s větrnými elektrárnami ( u Tisé na Děčínsku, Seifenersdorf), avšak navíc jsem měl naneštěstí možnost, podívat se i do bezprostřední blízkosti tepelné elektrárny. Viděl jste to někdy? Procházel jste lesem ( jestli se tomu les dá říkat) v blízkosti tepelných elektráren? Pořád kalkulujeme kolik, kolik, kolik to vynese a nezaobíráme se nad tím, jaký vliv má na prostředí ve Varnsdorfu. Z Vašeho komentáře vyplývá, že Vás nejvíce zajíma finanční prospěch nikoli obyvatelnost prostředí. Nechtěl bych Vás něják urazit, Vašeho názoru si velice vážím. Netvrdím, že při pohledu na jiné, již stojící větrné elektrárny mi koluje euforie nebo blažený pocit v žilách, ale myslím, že pokud budou pro výstavbu nad Varnsdorfem vhodné podmínky, je důležité, v zájmu občanů, aby zde větrná elektrárna stála. Přeji příjemný den. Miroslav Kokta ml.

 

Re: kdo seje vítr :-)
Autor: louka ondřej
15.02.2007 22:14

 Dobrý den,


   ano, byl jsem i v bezprostřední blízkosti tepelné elektrárny (dokonce i uvnitř). Je to samozřejmě nesrovnatelné. Žádný les tam kupodivu ani nebyl, jen rozlehlá měsíční krajina.
   Věřte mi,  Vážený pane Kokto mladší, že nepatřím k ekonomickým redukcionistům, a tak je pro mne otázka typu "kolik to vynese?" spíše podružná. Váš rychlý odsudek mě spíše mrzí, uražen však rozhodně nejsem.   
   Přejděme k věci: Větrné elektrárny, jejich pro a proti - to je otázka vskutku akademická a necítím se k ní na obecné rovině dosti s fakty obeznámený. Avšak pokud jde o rovinu lokální, snad mohu dotaz vznést.: Vy si myslíte, že ona firma staví větrné elektrárny jen proto, aby prospěla občanům VDF? To totiž zase vyplývá mně z Vašeho posledního souvětí (i když ne doslova). A dotaz další: víte, že lokálně takovéto elektrárny mohou rušit ptactvo či býti zdrojem stroboskopických světelných efektů?
   Nechci se ovšem stavět do role zarputilého inkvizitora větrné el. energie, uznávám rozhodně i její přínos, ale vidím ho spíše trochu jinde - v myslích lidí, a Vy jste mi toho důkazem. Podporou alternativních zdrojů míříme výš jako lidstvo, a to je fajn.
   Větrné elektrárny ale nejsou řešením naší vcelku neblahé energetické situace, na to jsou příliš nevypočitatelné, drahé a neefektivní. Řešení je ve výzkumu nových zdrojů, což je záležitost spíše desítek let (i když, kdo ví?).

   Opravdu mi musíte vysvětlit, jak jste to myslel s tím, že je pro občany důležité, aby nad VDF větrná elektrárna stála. Na odpověď se těším. O. Louka
  

Buď klidný
Autor: Šáťa
16.02.2007 14:12

Zdravím Ondřeji.

 

Částečně souhlasím a chápu Tvůj postoj, konkrétně v tom že máš obavy z negativních důsledků Větrníků. Jde prostě o to aby jak už jsem někde četl „Dobré projekty byly povolovány, špatné zamítány“. Můžu Tě však uklidnit, záležitosti jako stroboskopický efekt, vliv na ptáky (i jiná zvířata v lokalitě) apod. řeší u každého takového projektu tzv. EIA (studie vlivu na životní prostředí). Ta musí být dokládána ke každému projektu jako podklad pro orgány rozhodující ve stavebním řízení. Čili z tohoto obavu mít nemusíš.

 

Jinak v čem se neshodneme je asi ten „prospěch občanům“. Nelíbí se mi dvojí metr vůči podnikání v obnovitelných zdrojích a ostatnímu. Když chce někdo postavit spalovnu, komín, nebo třeba udírnu či přistavět novou výrobní halu, tak to se na přínos občanům nikdo neptá, mnohdy ještě přidáme (jako stát) nějakou tu investiční pobídku. Když chce někdo vyrábět čistou energii (resp. podnikat v tom co nám vlastně už tak prospěje), pak by někteří nejradši padesátník z každé jeho vydělané koruny. To je divný.

Jinak třeba nějakému podílnictví města bych se v zásadě nebránil, když může mít město podíl např. v teplárně, proč ne i zde.

 

A na závěr k tomu vývoji. I já věřím a doufám, že se v budoucnu vynalezne něco ještě lepšího, v tom s Tebou souhlasím. To ale nemění nic na tom, že je dobré dát teď a tady šanci tomu nejlepšímu co zatím známe.

 

Na závěr ještě jeden zajímavý argument, alespoň když chceme kromě fakt kalkulovat také s pocity:

 

Cituji z Lužických přehledů :

"Přijďte se podívat co způsobuje povrchová těžba uhlí", vzkázal pak Vladimír Buřt, místostarosta těžbou uhlí ohroženého Horního Jiřetína, odpůrcům větrných elektráren v kraji.

 

Čili říká, že jsme spolutvůrci jejich problému. 

Jedna zajímavá brožura (Větrné elektrárny: mýty a fakta) defakto říká, že dejme tomu 4-5 zhruba takových Větrníků jako chtějí stavět na Špičáku by dokázalo (v průměru) pokrýt spotřebu všech domácností (samozřejmě bez fabrik a služeb) ve Varnsdorfu.

Z toho bych měl pocit docela dobrý.

Re: Buď klidný
Autor: louka ondřej
20.02.2007 18:43

   Ahoj Šáťo,


   Já tedy pevně věřím, že vše v souvislosti s vlivem na prostředí bude pečlivě posouzeno, a to i třeba takové "maličkosti" jako je směr tahu divokých hus, které nad Varnsdorfem vídávám.

   Ano, v tomto bodě se neshodneme. Já, jako občan města Varnsdorfu, si myslím, že jestliže nad mým rodným městem budou stát desítky let větrné elektrárny (a já holt patřím k těm outlocitnejm atechnokratům, kterejm se vzhled i způsob vsazení větrníků do krajiny nelíbí - zdůrazňuji, že to je pouze můj osobní názor a plně respektuji názor např. pana Suchardy, kterému se větrné elektrárny líbí, protože třeba symbolizují pokrok apod.), pak by z toho mé rodné město mělo něco mít a rozhodně nemyslím jednorázové zaplácnutí pěnězi za pozemky. Pokud zde elektrárny mají být, pak by město mělo být spoluvlastníkem či podílníkem. Přijímám názor, že se jedná o uplatňování vyšších principů lidskosti (v tomto případě ve vztahu k prostředí; ostatně i sami investoři takto nebo podobně hovoří), a proto by tato lidskost měla být zohledněna i  ve vztahu k občanům, městu. Požadavky firmy i města by měly být sladěny, firmu rozhodně nechci ožebračit, ale město nesmí přijít zkrátka.
   V letáku Hnutí Duha se píše: "město má právo rozhodovat a může s provozovatelem vyjednat nejvýhodnější podmínky - třeba podíl na zisku." To je velmi slibné, ne?  V tom samém letáku se též apeluje na investory, aby jednali otevřeně s místními občany.    Investor by tedy měl otevřeně zveřejnit, jaké zisky rámcově plánuje, jaké dotace nepřijal či přijal a zda je ochoten se s městem dohodnout na obchodním partnerství. Ono je totiž jinak klidně možné, že město může provozovat turbíny samo a peníze zůstanou v místě, a to je lepší, ne? Nedělám si ovšem iluze o městském rozpočtu, ale náš starosta prokázal, že je investičně schopný, takže by se podílnictví a tím i zisk pro město mohlo podařit vyjednat. To je pak záležitostí smlouvy. 
  

   S pocity je třeba kalkulovat, protože jsou součástí našich osobností, jejich přehlížení vede jinak k frustracím. Považuji se též za spoluodpovědného vůči velmi poničeným Krušným horám a jiným místům (třeba i okolí VDF by bez tepelných el. bylo určitě jiné), jelikož jsem uživatel el. energie.  Ano, pár větrníků na Špičáku (ač se mi esteticky nelíbí), by dokázalo pokrýt el. spotřebu VDF a pokud by to tak bylo naplánováno, jsem všemi deseti pro, protože můj nelibý pocit z pohledu na větr. elektrárny bude z velké části nahrazen hřejivým pocitem vycházejícím z faktu, že užívám čistou el. energii, pro jejíž přenos nepotřebuji stakilometry  vedení, neplatím mamutím el. společnostem, ale (a klidně stejné peníze, o ty jde až na druhém místě) svému rodnému městu a tímto pak přispívám k jeho rozvoji.


Zdravím Tě a doufám, že se mi podaři dostat se na Rko, až tam bude ta konference k tématu :-) 

Re: Buď klidný
Autor: Šáťa
21.02.2007 16:22

Ahoj Ondřeji

Díky za odpověď.

Je velmi těžké s Tebou o něčem polemizovat. V každém Tvém příspěvku je spousta myšlenek, mnohdy od tématu utíkajících do filosofických výšin – člověk pak neví na co reagovat dřív. Záběr jednoho tvého příspěvku se dotýká energetiky a vědy, filosofie, směřování ekonomických aktivit samosprávy i jejích schopností (a to i konkrétně jejího představitele). Tvá úvaha by zasloužila nejméně 5 samostatných tématických odpovědí. Navíc teď i dost popíráš to co jsi psal v prvním příspěvku. Ted jsi PRO a v minulém příspěvku jsi byl PROTI a navrhoval jsi aby pan Černý nic nestavěl a místo toho, aby vědci rychle bádali a vybádali něco ještě osvícenější.

 

Nyní si tedy pro jistotu zrekapituluji jak jsem pochopil Tvé poslední stanovisko:

 

-          Píšeš, že má být „pečlivě posouzeno vše v souvislosti s vlivem na prostředí“ (přečti si příspěvek tvého bratra – ten prakticky vysvětluje jakým způsobem se můžeš např. i Ty k zjišťovací studii EIA vyjádřit)

-          Považuješ se též za spoluodpovědného vůči velmi poničeným Krušným horám a jiným místům a jsi „všemi deseti pro“, protože tvůj nelibý pocit z pohledu na větr. elektrárny bude z velké části nahrazen hřejivým pocitem, že užíváš čistou el. Energii …

-          Tvrdíš, že náš starosta prokázal, že je investičně schopný, měto by mělo s investorem vyjednávat i například o případném podílnictví na projektu větrné farmy Špičák (samozřejmě tak aby firmu neožebračovalo) a věříš, že by se podílnictví a tím i zisk pro město panu starostovi mohlo podařit vyjednat.

 

Pokud jsem Tě Ondřeji takto pochopil správě, pak nezbývá než souhlasit. Dej to klidně na papír a podepíšu to s Tebou J .  Šáťa
Re: Buď klidný
Autor: louka ondřej
22.02.2007 08:23

Zdar Šáťo,


   taky Ti děkuji za odpověď - obecně potom za diskusi. Uznávám, že mé příspěvky mohou působit  rozkolísaně, ale od toho je právě diskuse - aby se názory tříbily a lidé docházeli k novým poznatkům.
   Je jednoduché říci, že teď jsem pro a minule jsem byl proti, ale tak to, myslím si, není.  Trošku  jsi  to vzal hopem :-)  Neznamená, že když píši "nejsou řešením naší vcelku neblahé situace", tak jsem rozhodně proti a navrhuji, aby pan Černý nic nestavěl. Z mé strany šlo o pohled do budoucna. Stejně tak říkám, že ani tepelné elektrárny řešením nejsou, a přesto nenavrhuji, aby se přestalo těžit a spalovat.

   Teď ještě dovysvětlení k těm prstům:
 1) Jsem všemi deseti pro, pakliže větr. elektrárny budou mít přímý vztah k městu, a to tak, že budou městské a budou sloužit jeho občanům. Ano, vizuálně se mi nelíbí, ale z této "estetické" pozice rád v takovém případě ustoupím. Napsal jsem to přeci jasně o nepotřebě ČEZu a stakilometrů vedení...Pravda je, že  toto je ideál.

 2) Jsem všemi šesti pro, když město získá rozumný a alespoň trochu významný podíl v investici. I potom rád ustoupím, protože v. elekterárny budou mít přímý vztah k místu, ve kterém se nacházejí.

 3) Jsem všemi deseti proti, jestliže si pražská firma postaví ve VDF větrné elektrárny a město přijde zkrátka. To si potom může jít investovat třeba do Tramtárie...

   Píšeš: "vyjednávat i například o případném podílnictví" a já dodávám: nikoli o případném, ale o podmíněném. Bez podílu VE ve VDF nebudou a basta. Toto je pozice, která je dle mého rozumným kompromisem (je v podstatě vyjádřena prostředním odstavcem č.2), a může být, jak doufám, dosažena.

Pozn. O tom papíru bychom mohli uvažovat. Přeci je možno napsat zastupitelům a ovlivnit tak jejich rozhodování. Čím víc lidí by to podepsalo, tím líp. Základem je ale samozřejmě shoda :-)

Měj se pěkně. A ještě jednou díky za diskusi.

Re: kdo seje vítr :-)
Autor: Miroslav Kokta
21.02.2007 13:23

Ano, souhlasím s Vámi. Plně jste vystihl problém. Nemyslel jsem tím jen lokálně vytyčený způsob použití. Znám ony nebláhé ekologické dopady na faunu. Když bych měl popravdě říci jaký je smysl té poznámky, je to opravdu věc globálního rozsahu. Neobratně jsem vyjádřil jistý jev okolo užitečnosti. Jsem opravdu potěšen tím, že se zde dá diskutovat na úrovni a rád jsem poznal Váš názor. Ještě k jedné věci, samozdřejmě je mi jasné, a bylo by bláhové myslet si že ne, že firma staví elektrárny pro peníze. Nejsem odborník v této oblasti, ale rád se vzdělávám a hodně si o takových věcech přečtu. Vím, že obecně ten problém nevyřešíme a je to i věc názoru. ještě jednou bych Vám chtěl poděkovat za komentář. MK

Re: kdo seje vítr :-)
Autor: louka ondřej
22.02.2007 08:30

 I já Vám děkuji za diskusi.  Jsem stejně jako Vy neodborníkem a také se rád dozvím nové věci.  K tomu tato diskuse slouží a  mně nezbývá než poděkovat všem zúčasněným. OL

Re: kdo seje vítr :-)
Autor: Miroslav Kokta
05.03.2007 20:57

Dobrý den, ještě bych se Vás chtěl zeptat, zda náhodou nesedíte v kanceláři s jistým Lukášem Vébrem :) ? Jestli ne tak je to omyl. Děkuji Nashle

 

Re: kdo seje vítr :-)
Autor: Jabi
27.02.2007 03:18
Chtěl bych reagovat na příspěvek pana Louky ze dne 14.2.07. kde píše že onehdy stál u těch monster a co z toho bude mít obec. Stál jste už pane Louko někdy u tepelné elektrárny a zeptal jste se obce co z toho má kromě smradu a zmrzačené přírody. Snad by jste nechtěl ješte po někom co Vám dodává čistou energii ještě odškodné, nebo snad jo. Už jsem slyšel několik názorů co z toho bude mít obec, ale čím dál více jsem přesvědčen že je tím myšleno co z toho budu mít já? Ono ta výstavba a provoz větrné elektrárny je pane Louko stejné podnikání jako když si vy otevřete krám npř. s ekopotravinami, myslíte že by jste dával někomu část svého zisku jen proto aby z toho něco měl ?
Bez nadpisu
Autor: Prol
15.02.2007 11:08

Vždy lepší větrná než uhelná elektrárna . Mělo by jich být víc. Lepší než předělávat hřiště na parkoviště.

Vííítr
Autor: I
15.02.2007 12:57

No, předpokládejme, že pokud to u nás někdo chce vybudovat, ví, proč to dělá (jestli tam fouká a k tomu ještě dostatečně). Fakt je, že nějak v té informaci chybí, kdo to bude dělat, financovat, co z toho bude mít město, ale to už tu pár lidí naznačuje. Ty fotky jsou docela matoucí, nějak jsem z nich moc nepoznal, akorát jsem měl pocit, že jsou ty sloupy pokaždé jinak velké. Tak jsem se zahloubal do toho letáčku, abych našel, jak to vlastně bude vysoké - a asi nevidím. Jediný údaj o velikosti je průměr rotoru, 70 metrů. Což je na jednu lopatku 35, ale z toho pořád nevyplývá, jaká je výška stožáru a kolik místa okolo bude případně zabráno (kolik těch sloupů vůbec bude?). Nešlo by informaci trochu rozvinout?

Re: Vííítr
Autor: Miloš
15.02.2007 13:20

 V obrázku v šedém rámečku jsou základní údaje, jako je výška (necelých 100 metrů), výkon (1,8 MW), počet otáček (10-22 ot/min) atd. ;)

Re: Vííítr
Autor: I
16.02.2007 07:03

Dík. Opravdu jsem na ten rámeček koukal několikrát (kde bych taky jinde vzal průměr rotoru), ale to, že je výška dvou typů uvedená na spodních řádcích přímo v popisku jsem pro oči neviděl...

Hanobí krajinu? Nesmysl
Autor: ¨Miroslav Kokta
15.02.2007 19:38

Větrné elektrárny a vliv na krajinu a životní prostředí

Dobrý den, chtěl bych Vám sdělit stanovisko občana Varnsdorfu, mimo jiné i milovníka přírody. Uvědome si, že energie, kterou v našich domácnostech ve Varnsdorfu topíme, svítíme, ohříváme vodu a td. se vyrábí v několika druzích elektráren. Lužické hory, na jejichž úpatí se nachází naše město, byly desítky let poškozovány imisemi a emisemi z krušnohorských a polských elektráren. V kterých se mimo jiné vyrábí i velká část energie sem transportované ( KH). Všechny spaliny, které taková elektrárna vypustí, škodí významnou měrou životnímu prostředí a naší životní úrovni. Ale teď už k tématu. Větrná elektrárna je alternativním, obnovitelným a k životnímu prostředí šetrným zdrojem "čisté" energie. Můžeme výrazně snížit objem vypuštěných spalin do ovzduší výstavbou takové elektrárny.  Samozdřejmě, mohou se ozvat hlasy, jak už to bývá, takových "ekoteroristů", totiž že větrná elektrárna je nevhodná pro zdejší ráz krajiny a že tudíž ´poškozuje její "vizáž". Ale copak tady jde o vizáž. Všichni dělají, jako kdyby elektrárny v SRN byly trnem v oku krajiny, jako by byly kýč. Jenže chtěli byste radějí žít z dojmem, že kdesi za městem si tiše hučí několik rotorů a vyrábí "zelenou energii" nebo v stále se zhoršujícím ovzduší? To je můj názor na věc, je samozdřejmě subjektivní tudíž nemusí být brán na zřetel ale opravdu se zamyslete nad otázkou, zda je Vám příjemnější zápach a nepříjemné prostředí než nějáký ten větrník kousek za městem. Miroslav Kokta ml.


na závěr
Autor: Miroslav Kokta ml.
15.02.2007 20:24

Na závěr bych Vás chtěl odkázat na http://www.luzickeprehledy.cz/clanek.php?idclanku=244   najdete tam článek o panu Buřtovi.Je starostou Horního Jiřetína, který je ohrožen povrchovou těžbou . Velice poučný článek poukazující na dopady těžby a právě tato těžba s větrnými elektrárnami velice souvisí. Žijeme vlastně ze zdrojů, jiných lokalit, žijeme na úkor měst postižených těžbou. MK

Malá větrná farma Varnsdorf - Špičák
Autor: Miroslav Černý
15.02.2007 21:05

Vážení,

jsem ze společnosti M3V, která má záměr postavit malou větrnou farmu ve Varnsdorfu na pozemcích pod Špičákem, které jsou ve vlastnictví soukromých osob. Dne 8. 2. 2007 jsem seznámil starostu p. Poláčka a 2.místostarostu p. Dubského se záměrem výstavby malé větrné farmy se třemi větrnými elektrárnami typ ENERCON E82 o celkovém výkonu 6MW. Dále jsem uvedeným zástupcům města předal dokumentaci spolu se žádostí o stanovisko zastupitelstva k výstavbě malé větrné farmy. Zastupitelstvo naši žádost bude projednávat na zasedání dne 1. 3. 2007.

Pro bližší seznámení se záměrem výstavby větrných elektráren, jejich výkonu, rozměrů, umístění a dalších informací připravila naše společnost podklady, které jsou volně ke stažení na http://m3v.ppc.cz/. Na případné otázky o záměru výstavby malé větrné farmy Vám rád odpovím v diskusním fóru.

 

Miroslav Černý

cerny@m3v.cz

Re: Malá větrná farma Varnsdorf - Špičák
Autor: Michalek
15.02.2007 21:17
Díky za informace, takovýhle přístup se jen tak nevidí...

 

Re: Malá větrná farma Varnsdorf - Špičák
Autor: I
16.02.2007 07:12

jj, tak na takových materiálech se lze aspoň něco dozvědět - tady jsem např. výšku stožárů nepřehlédnul. Jenom by mohl admin webu zkontrolovat funkčnost (nenalezení velkých map, např.)

Re: Malá větrná farma Varnsdorf - Špičák
Autor: Miroslav Černý
16.02.2007 17:05

Velké náhledy map jsou již přístupné. Děkuji za upozornění.

Miroslav Černý

 

Re: Malá větrná farma Varnsdorf - Špičák
Autor: Jiří Sucharda
16.02.2007 20:03

Zdravim pana Cerneho a ostatni diskutujici, byl jsem u toho, kdyz pan Cerny prisel s prvni variantou stavby vetrnych elektraren a musim rici, ze ta druha verze se mi libi asi vice nez ta prvni. Krom toho zde jine firmy planovaly (mozna jeste planuji) vystavby vetrnych elektraren na Studance a nad Hornim Podluzi. O tom, ze vyuziti je trosku sporadicke a neda se naplanovat u se zde mluvilo, tezko lze okamzite kvuli tomu ted hned odstavit uhelnou elektrarnu, ale pokud je techto farem vice, lze uz o jejich smyslu mluvit vice. Vzdyt se staci podivat pres Hradek do Nemecka a uvidite ze se "vetraky" toci temer neustale. Vyjedete-li pak na dalnici smerem k Drazdanum, vidite nepretrzite parky elektraren nebo jen samostatne stojici stozary temer nepretrzite. Jsem technokrat a proto mi elektrarny nevadi a libi se mi jako technicke dilo, na druhou stranu jako vasnivy fotograf si holt ty krajinky musim stale casteji odpirat. mutnou pravdou vsak je, ze vsichni chcete pokrok, vsichni mame doma temer vse na elektrickou emergii, ale vsichni bychom chteli mit zde krajinu jako v minulem stoleti. To vsak nejde, potrebujeme dalnice, zeleznicni koridory, nove vodni cesty s jezy, nove stozary s vysokym napetim apod. Jedme se podivat treba do Svycarska, kde pod Alpami probihaji vsechny tyto site a umi s tim zit. Holt vzdycky je neco za neco. Tak hezky vecer a vikend. JS

Nalezeno 74 záznamů, zobrazujim 1 až 25. [<<] 1 2 3 [>>]