Tipy na výlety do okolí

Z pohledu turistiky je Varnsdorf výhodným nástupním místem pro výlety do chráněné krajinné oblasti Lužické hory a blízkého okolí. Nachází se zde množství historických památek a přírodních  zajímavostí, řada kulturních a sportovních zařízení.

Lužické hory

Jedlová

Pro návštěvníky Varnsdorfu je lákavé okolí, kterému dominují Lužické hory (www.luzicke-hory.cz). Ty skýtají řadu možnosti pěší turistiky a rozvíjející se cykloturistiky. Součástí Varnsdorfu je od roku 1980 Studánka, nejvýše položená obec regionu s pseudorománským kostelem sv. Františka z Assisi z roku 1872. Najdeme zde také mnoho roubených staveb s tak zvanou podstávkou, dokládajících vývoj lidové architektury.

Po turistické značce lze dojít do nedalekého Jiřetína (www.jiretin.cz), kde zaujme rozsáhlá zřícenina středověkého hradu Tolštejna (odtud Tolštejnské panství, www.tolstejn.cz). Křížová hora je žulový vrch s kaplí a křížovou cestou, kterou tvoří 11 rokokových výklenkových kaplí s kamennými reliéfy. Rozhledna na Jedlové hoře (774) a horský hotel s celoročním provozem patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům této oblasti. Pro milovníky zimních sportů vede až na její vrchol lyžařský vlek. Velmi oblíben je lyžařský areál v Horním Podluží s umělým zasněžováním.

V nedalekém Rumburku (www.rumburk.cz) se nachází komplex kapucínského kláštera s kostelem sv. Vavřince a s nejsevernější Loretou v Evropě, vybudovanou podle italského originálu. Rozhledna Dymník (516 m) s restaurací nabízí krásný výhled do okolí. Morový sloup uprostřed Lužického náměstí je raně barokní stavba z roku 1681.

Město Krásná Lípa je sídlem Správy Národního parku České Švýcarsko. V místním muzeu je k vidění stálá expozice turistiky, sklářství a dějin města. Zajímavým turistickým místem je nedaleký vrch Vlčí hora (580m) s rozhlednou.

Další zajímavosti

• Letní a zimní sportovní areál v Jiřetíně pod Jedlovou
  • Plavecké bazény a sportovní centra ve Varnsdorfu a Rumburku
  • Zimní areál v Horním Podluží
  • Kozí farma Žofín v Horním Podluží
  • Hornická naučná stezka Údolí Milířky v Dolním Podluží
  • Štola sv. J. Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou
  • Regionální muzeum v Jiřetíně p/J o hornictví a Tolštejnu
  • Regionální muzeum T. Haenkeho v Chřibské
  • Kyjovské údolí, skalní hrádky Českého Švýcarska.

Památky, přírodní rezervace

• Kyjovské údolí – kaňon říčky Křinice v národním parku
  • Přírodní rezervace Marschnerova louka
  • Prameny říček Mandavy a Křinice