Třetímu ročníku GEMA XC Hrádek přálo počasí, účast byla rekordní

13. 5. 2015 - Ing. Lukáš Vébr
Na již třetí ročník závodu, letos součásti seriálu Peklo Severu, dorazilo rekordních 153 závodníků.

Ačkoliv počasí brzy ráno v sobotu 9. května vypadalo všelijak a krajinu skrápěl jemný déšť, před začátkem závodu GEMA XC Hrádek 2015 – který se, jak název napovídá, konal na varnsdorfském Hrádku – mraky odešly, obloha se rozmodrala a sluníčko začalo svítit.

Na již třetí ročník závodu, letos součásti seriálu Peklo Severu, dorazilo rekordních 153 závodníků a čekalo na ně mnoho novinek a změn na tratích – jak dětských, tak dospěláckých.

Jako první na trať dopoledne vyrazili Mrňouskové. Museli ujet jen několik desítek metrů, ale i tak jim dalo vzájemné zápolení pořádně zabrat. Odměnou za úspěšný závod pak byla medaile, taška plná dárků nejen pro první tři, ale pro všechny zúčastněné. A že jich bylo!

Další mladší kategorie pak absolvovaly připravené delší, ovšem ne nejdelší okruhy.

Po slavnostním vyhlášení odstartovaly kategorie Staršího žactva, Juniorek a Žen. Závodníci se dočkali proti loňsku zkrácení trati o „Okružní“, což ale nijak neubralo na obtížnosti.

Starší žáky ovládl Pavel Šorf (Haven) a ve Starších žákyních zazářila dosud neporažená Sára Čermáková (Dukla Liberec). V Juniorkách suverénně zvítězila Ivana Loubková (Eleven Mercedes Mitas) a nejlepší Ženou byla Ivana Kopecká (Good Time's Cyklo Team Děčín).

Muži se při zápolení museli na rozdíl od žen a žactva vypořádat s tratí, která se dle ohlasů mnoha zúčastněných profesionálních závodníků směle může srovnávat s kvalitou jiných světových tratí. Technický průjezd mezi „Břízkami“, rychlý sjezd po „Vyhlídkové“, vyčerpávající stoupání do „Tyrana“ a náročné sjezdy v „Matesaně“ či „Rock Gardenu“ závodníky v několika kolech důkladně prověřily.

Ti, kteří kvůli technické závadě závod nedokončili, v cíli smutněli a již vyhlíželi další ročník.

Celý hlavní závod byl v režii Aleše Strnada, vítěze kategorie „Junioři + Muži“. Ve Veteránech I zvítězil (se třetím nejrychlejším časem po domácím Tomášovi Podrážkovi) profesionál z Pardubic Martin Horák (Ghost Mitas Racing). O 15 vteřin zvítězil ve Veteránech II Zdeněk Arnold (Haven Extreme Team) a prvenství ve Veteránech III si udržel Vladimír Paudera (Ski Paudera).

Všichni na stupních vítězů byli odměněni taškou plnou nejen dobrot a v kanceláři závodu si vyzvedli prize money, tedy finanční odměnu.
V cíli na závodníky a diváky čekala klobása od Vohnouta, limonáda od Kocoura a pro ty menší třeba čokoláda Mana. Celým dnem provázel hlas DJ Roury.

Organizátoři navzdory několika komplikacím v průběhu závodů (aneb nikdo není dokonalý) nic nevzdávají a už teď se můžete těšit na ročník čtvrtý v roce 2016. Ať vám to šlape!

Text i foto: Michal Šafus

Diskusní fórum bylo uzavřeno, už není možné přidávat příspěvky!